• Patrycja M

77/90 Książki, które zmieniły moje spojrzenie na świat

Hejka!


Około dwa lata temu rozpoczęła się moja przygoda z książkami o rozwoju osobistym. Pierwszą po jaką sięgnęłam nosiła tytuł 'Nawyki warte miliony' Brian'a Tracy'ego. Było to naprawdę dawno temu i nie pamiętam co dokładnie pisał, ale jestem pewna, że to dzięki niej zaczęłam podróż w kierunku lepszej siebie.


Ale to był dopiero początek. Od tamtego momentu do dzisiaj przeczytałam sporo książek o podobnej tematyce. Jednak nie wywołały one czegoś więcej, niż ta o której wspominam na początku.


Zmiana przyszła do mnie na początku tego roku, kiedy w końcu spełniłam to o czym myślałam od dawna i kupiłam autobiografię Michelle Obamy 'Becoming'. W tamtym momencie moje preferencje czytelnicze całkiem się zmieniły. Chciałam się rozwijać, ale nie poprzez wyrabianie nawyków przynoszących bogactwa, ale przez pokochanie siebie i odnalezienie spokoju w swoim sercu, duszy i umyśle.


Mniej więcej w tym samym czasie zainteresowałam się jogą. I nie chodzi mi o samą praktykę, ale o to co dzieje się z duszą i umysłem podczas niej. Dzięki jodze powiedziałam sobie po raz pierwszy w życiu, że siebie kocham. To było niesamowite (pisałam o tym w jednym z wcześniejszych postów). Aby pogłębić wiedzę na temat tej dziedziny sięgnęłam po książkę Donny Farhi (jeżeli źle odmieniam - wybaczcie) pt. 'Joga - sztuka życia; spokój i równowaga na co dzień'. Pracuję jeszcze na tym spokojem, ale widzę różnicę między sobą teraz a tą sprzed kilku miesięcy.


Podążając tropem spokoju natrafiłam na dwie książki o prostszym życiu. Pierwsza z nich to 'Sztuka prostego życia' napisana przez Shunmyo Masumo, a druga nosi tytuł 'Sztuka prostoty' autorstwa Dominique Loreau. W obu tych książkach przedstawionych jest wiele sposób na łatwiejsze życie. Dotyczą one m.in. jedzenia, ubioru czy codziennych rytuałów takich jak pielęgnacja cery. Jednym z tematów, który najbardziej mnie zaciekawił był minimalizm. Ale najwięcej dowiedziałam się o nim z filmu na Netflixie 'Minimalism'. Reżyserem jest Matt D'Avella, który ma też kanał na YouTube'ie i jest twórcą podcastów 'The Ground Up Show'. Z tych miejsc dowiedziałam się kilku rzeczy na temat minimalizmu, ale oczywiście nie tylko z nich (PS. Bardzo polecam kanał, jak i podcasty).

Sama ostatnio staram się pozbywać się niepotrzebnych rzeczy, ale nie jest to łatwe. Posiadam na przykład książki do angielskiego i nie używam ich od jakiegoś roku, ale i tak nie chcę ich oddać, bo mam nadzieję, że kiedyś po nie sięgnę.


Ostatnią książką na mojej liście jest autobiografia Baracka Obamy 'Odziedziczone marzenia'. Jeszcze jej nie skończyłam, ale już dała mi motywację do działania. Zrozumiałam dzięki niej, że nie ważne w jakim momencie życia jesteś, jakie masz pochodzenie, zawsze możesz się zmienić na lepsze, ale też swoje otoczenie.


Polecam wszystkim te książki, ponieważ dały mi pewnego kopa do działania, jednak nie mogę obiecać, że na Was podziałają tak samo. Każdego motywuje coś innego, każdy odbiera rzeczywistość inaczej, dla każdego jest przeznaczona inna książka.


Jakie książki dały Wam najwięcej energii do zmiany na lepsze? Dajcie znać!


Miłej niedzieli!

Odpoczywajcie :D


2 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Rozwój nie trwa x dni, on trwa całe życie

Cześć! Dzisiaj jest dzień 90-ty z mojego wyzwania, dzięki któremu miałam się zmienić. Coś się we mnie zmieniło a coś nie. Myślałam, że jak tyle czasu mi wystarczy, aby być wymarzoną wersją siebie, ale

©2020 by Super Patka. Stworzone przy pomocy Wix.com