• Patrycja M

Boże Narodzenie - rodzinny czas... samotności

Wigilia - wszyscy się witają, składają życzenia sobie nawzajem, jedzą potrawy, które im nie smakują, rozdają prezenty i mówią sobie do widzenia.

Pierwszy i drugi dzień świąt wygląda dość podobnie.


W naszej kulturze utarło się, że te trzy dni są czasem rodzinnym, w którym wszyscy się godzą a zwierzęta przemawiają ludzkim głosem.


Ale czy tak jest naprawdę? No niekoniecznie.


Często po długim czasie rozłąki z najbliższymi nie potrafimy się przed nimi otworzyć. Oczywiście raz w tygodniu rozmawiamy z nimi przez telefon, ale większości im nie mówimy. A dlaczego? Bo się oddalamy.


Moja mama każdego dnia kazała sobie opowiadać, jak było w szkole. Jednak ja nie jestem wygadana, więc odpowiadałam "Było dobrze". W momencie kiedy mieszkam daleko od niej i widzę ją co pół roku rozmowa przez telefon wygląda lepiej niż nasze dawne pogaduszki, ale o wszystkim też jej nie mówię. To nie jest brak zaufania, wychowania czy nie wiem czego innego, ale brak więzi jaka była wcześniej. Najzwyczajniej się od siebie oddalamy.


Ma tak pewnie większość ludzi, ale w Boże Narodzenie nagle wszyscy stajemy się sobie bliscy. Jednak w głębi serca czujemy samotność. Mamy wrażenie, że jesteśmy nie zrozumieni przez członków naszych rodzin, a wszystko co zrobimy jest nie tak. Wtedy czujemy złość i mamy ochotę wrócić do swojego życia.


Kolejną sprawą są ludzie, którzy w tym czasie są naprawdę samotni. Mało z nas myśli o nich, bo każdy ma swoje życie. Jednak należy pamiętać, że obok nas może mieszkać starsza Pani, która nie ma z kim spędzić świąt. W schroniskach są biedni ludzie, którzy daliby wszystko, aby poczuć odrobinę rodzinnego ciepła.


Pamiętajcie, że w świętach nie chodzi o rzeczy materialne, ale bycie z drugim człowiekiem.
2 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

#3 11/01/2021

Dzisiaj zrobiłam chyba wszystko co chciałam. Wstałam wcześnie - parę minut przed 7 - i już wiedziałam, że to będzie dobry dzień. Praktykowałam jogę, medytowałam i zjadłam dobre śniadanie. No lepiej by

©2020 by Super Patka. Stworzone przy pomocy Wix.com