• Patrycja M

Minimalistyczne święta - czy są one mitem?

Boże Narodzenia zawsze kojarzyło mi się z bogato ozdobionym domem, choinką na każdym kroku, masą lampek i łańcuchów, bogato nakrytym stołem oraz górą prezentów pod choinką.

Zawsze chciałam aby każde moje święta tak wyglądały. Było mi czasami

przykro jak dostałam za mało prezentów. Na twarzy pokazywałam spokój i zadowolenie, ale wewnątrz zachowywałam się jak Dudley Dursley podczas swoich urodzin, kiedy dostał tyle prezentów co rok wcześniej.

No krótko mówiąc, zachowywałam się nie ładnie, ale nikt o tym nie wiedział.


Pewnie nie jedna osoba może przyznać się, że czuła się w podobny sposób.


Zastanówmy się czym jest spowodowane to zachowanie, przecież jak się rodzimy nie jesteśmy chciwi, to jest cecha nabyta.

W takim razie skąd ona się wzięła?

Odpowiedź jest prosta: sklepy i telewizja.


Co roku przed świętami w sklepach panuje szał zakupów. Wszędzie widzimy ozdoby świąteczne i masę innych rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne, ale nabywamy przekonanie, że tak trzeba. Na szczęście można zrobić inaczej.

Jeżeli chodzi o telewizję, to tutaj pokazywane są filmy o tym powinna wyglądać idealna gwiazdka. I to takiego sztucznego ideały właśnie dążymy co roku.


Ale co gdyby w tym roku postąpić inaczej?


Zamiast dbać o ozdoby świąteczne i prezenty, zadbajmy o naszych bliskich. Zapytajmy się czy wszystko jest dobrze. Zazwyczaj wiemy tylko niewiele co dzieje się u najbliższych, ponieważ w dzisiejszych czasach nie mamy dużo czasu dla innych.


Nie wiemy co czują, ważne jest, aby porozmawiać z nimi, wysłuchać, zrozumieć, a może nawet lepiej poznać.

Domu nie musimy dekorować tak, żeby nie było można się ruszyć pomiędzy dekoracjami.

Wystarczy parę przedmiotów, które nadadzą świątecznego klimatu.W takim razie, czy minimalistyczne mogą istnieć w świecie pełnym przepychu?

Oczywiście, że tak, wystarczy, że zrobimy w swoim sercu miejsce dla innych ludzi, a wtedy nie będzie czasu na wszystkie niepotrzebne przedmioty.2 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

#3 11/01/2021

Dzisiaj zrobiłam chyba wszystko co chciałam. Wstałam wcześnie - parę minut przed 7 - i już wiedziałam, że to będzie dobry dzień. Praktykowałam jogę, medytowałam i zjadłam dobre śniadanie. No lepiej by

©2020 by Super Patka. Stworzone przy pomocy Wix.com