• Patrycja

Olejki eteryczne - magia z natury

Olejki eteryczne są to oleiste ciecze ( jak sama nazwa mówi). Mogą one mieć różne kolory – żółte a nawet niebieskie. Dzięki bogatemu składowi chemicznemu mają one różne zastosowanie, ale o tym później.


Metody otrzymywania olejków eterycznych:


- destylacja – roślinki zalewa się wodą, która jest podgrzewana do wrzenia. Następnie olejek oddziela się poprzez odwirowanie, a następnie dekantacje (zlanie cieczy znad osadu)


- destylacja z parą wodną – używana jest do oczyszczenia substancji stałych i ciekłych, które nie mieszają się z wodą


- ekstrakcja – roślinę zalewa się eterem naftowym i pozostawia w chłodnym miejscu na kilka godzin. Roztwór sączy się i poddaje destylacji, aby oddzielić olejki eteryczne od rozpuszczalnika. Aby oddzielić niepożądane substancje ekstrakt się zalewa alkoholem etylowym.


- absorpcja – wysoko wydajna, ale czasochłonna. Wykorzystuje się ją głównie do otrzymywania olejków ze świeżych kwiatów.


- maceracja – surowiec roślinny zalewa się tłuszczem i zanurza się w łaźni w temperaturze 50-70 stopni na kilkadziesiąt godzin. Tak powstają pomady, które po wymieszaniu z etanolem pozwalają na otrzymanie czystego olejku


- wytłaczanie – mechaniczny proces, dzięki któremu ze skórki owoców cytrusowych otrzymuje się olejek

Gdzie mogą występować olejki eteryczne?

Odpowiedź jest jedna: w całej roślinie!

W kwiatach możemy odnaleźć np. olejek różany, lawendowy, jaśminowy czy rozmarynowy; w owocach – pieprzowy, muszkatołowy, jałowcowy; w nasionach – pietruszkowy, koperkowy; w drewnie – sandałowy, cedrowy; liściach – eukaliptusowy, miętowy; korzeniach – imbirowy, a w korze na przykład cynamonowy.

Metody zastosowania:


- inhalacje

-masaż

-kąpiel

-kompresy

-maseczki

-okłady


Dalsza część z serii MAGIA NATURY już niebawem!2 wyświetlenia0 komentarz
 

Formularz subskrypcji

  • Instagram

©2020 by Super Patka. Stworzone przy pomocy Wix.com