- Patrycja
Olejki eteryczne - magia z natury
Olejki eteryczne są to oleiste ciecze ( jak sama nazwa mówi). Mogą one mieć różne kolory – żółte a nawet niebieskie. Dzięki bogatemu składowi chemicznemu mają one różne zastosowanie, ale o tym później.
Metody otrzymywania olejków eterycznych:
- destylacja – roślinki zalewa się wodą, która jest podgrzewana do wrzenia. Następnie olejek oddziela się poprzez odwirowanie, a następnie dekantacje (zlanie cieczy znad osadu)
- destylacja z parą wodną – używana jest do oczyszczenia substancji stałych i ciekłych, które nie mieszają się z wodą
- ekstrakcja – roślinę zalewa się eterem naftowym i pozostawia w chłodnym miejscu na kilka godzin. Roztwór sączy się i poddaje destylacji, aby oddzielić olejki eteryczne od rozpuszczalnika. Aby oddzielić niepożądane substancje ekstrakt się zalewa alkoholem etylowym.
- absorpcja – wysoko wydajna, ale czasochłonna. Wykorzystuje się ją głównie do otrzymywania olejków ze świeżych kwiatów.
- maceracja – surowiec roślinny zalewa się tłuszczem i zanurza się w łaźni w temperaturze 50-70 stopni na kilkadziesiąt godzin. Tak powstają pomady, które po wymieszaniu z etanolem pozwalają na otrzymanie czystego olejku
- wytłaczanie – mechaniczny proces, dzięki któremu ze skórki owoców cytrusowych otrzymuje się olejek
Gdzie mogą występować olejki eteryczne?
Odpowiedź jest jedna: w całej roślinie!
W kwiatach możemy odnaleźć np. olejek różany, lawendowy, jaśminowy czy rozmarynowy; w owocach – pieprzowy, muszkatołowy, jałowcowy; w nasionach – pietruszkowy, koperkowy; w drewnie – sandałowy, cedrowy; liściach – eukaliptusowy, miętowy; korzeniach – imbirowy, a w korze na przykład cynamonowy.
Metody zastosowania:
- inhalacje
-masaż
-kąpiel
-kompresy
-maseczki
-okłady
Dalsza część z serii MAGIA NATURY już niebawem!
